Оскільки заявник звільнений від сплати судового збору за подання касаційної скарги відповідно до закону, його звільнення від сплати судового збору не потребує постановлення відповідного судового рішення (ухвала від 18.07.19р, № 761/15902/17)


Recommended Posts

ВС/КЦС:Оскільки заявник звільнений від сплати судового збору за подання касаційної скарги відповідно до закону, його звільнення від сплати судового збору не потребує постановлення відповідного судового рішення (ухвала від 18.07.19р, № 761/15902/17)

 

Фабула судового акта: У зв’язку з цією справою варто нагадати про правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, сформований в постанові від 21.03.18 у справі № 761/24881/16-ц, відповідно до якого позивачі у справах про захист їхніх прав як споживачів звільнені від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» не лише в суді першої інстанції, а і на наступних стадіях цивільного процессу.

Як видно з тексту вказаної постанови, Велика Палата Верховного Суду, відступаючи від практики Верховного Суду України, зазначила, що порушені права можуть захищатись як у суді першої інстанції (при пред'явленні позову), так і на наступних стадіях цивільного процессу. Адже стадії судового захисту є єдиним цивільним процесом, завдання якого є справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушеного права.

У справі, що пропонується увазі читачів, суд встановив, що позивач (в справі за позовом  до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, ПАТ «Банк Форум» про захист прав споживачів та стягнення грошових коштів) звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення судів попередніх інстанцій. В касаційній скарзі позивач виклав клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів».

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду у задоволенні наведеного клопотання відмовив, відкривши при цьому касаційне провадження за касаційною скаргою.

Зазначені процесуальні дії суд мотивував судженням про те, що заявник звільнений від сплати судового збору за подання касаційної скарги відповідно до норм Закону України «Про захист прав споживачів», а тому для звільнення від сплати судового збору не потребує додаткового постановлення відповідного судового рішення.

Можна впевнено вітати такий підхід до вирішення цього питання, але ж впевнено говорити про те, що він буде застосовуватись судами, в тому числі, і в інших справах, зазначених у ст. 3 Закону України «Про судовий збір», нажаль, не можна. Не виключено, що остаточне слово по цій темі скаже Велика Плата Верховного Суду.

 

Аналізуйте судовий акт:  Позивачі у справах про захист їхніх прав звільнені від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» не лише в суді першої інстанції, а і на наступних стадіях цивільного процессу (ВС/ВП, № 761/24881/16-ц,21.03.18)

ВССУ: Сплата судових збору не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету (справа № 363/181/16-ц, 16.08.17);

За подання апеляційної чи касаційної скарги при оскарженні постанови про адміністративне правопорушення судовий збір НЕ сплачується (ВСУ від 13 грудня 2016 р. у справі 306/17/16-а);

ВСУ: Якщо обидві сторони спору звільнені законом від сплати судового збору, то суд незалежно від змісту рішення НЕ стягує судовий збір як з позивача, так і з відповідача - платить держава (ВСУ від 31 травня 2017р. у справі № 6-3077цс16).

Мінливий ВСУ: цього разу вирішив звільнити споживача від сплати судового збору за розгляд його скарги у суді на підставі ст. 22 ЗУ «Про захист прав споживачів» (ВСУ від 29 листопада 2016 р. у справі 761/14537/15-ц);

13.gif

Ухвала

18 липня 2019 року

м. Київ

справа № 761/15902/17

провадження № 61-12774ск19

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Русинчука М. М. розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 , подану його представником ОСОБА_2 , на рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 25 березня 2019 року та постанову Київського апеляційного суду від 18 червня 2019 року в справі за позовом  ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Публічного акціонерного товариства «Банк Форум» про захист прав споживачів та стягнення грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 25 березня 2019 року та постанову Київського апеляційного суду від 18 червня 2019 року в справі за позовом  ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Публічного акціонерного товариства «Банк Форум» про захист прав споживачів та стягнення грошових коштів.

В касаційній скарзі викладено клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі частини третьої статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів».

Проте вказане клопотання задоволенню не підлягає, оскільки заявник звільнений від сплати судового збору за подання касаційної скарги відповідно до норм Закону України «Про захист прав споживачів», а тому для звільнення від сплати судового збору не потребує додаткового постановлення відповідного судового рішення.

Касаційна скарга подана у передбачений статтею 390 ЦПК України строк та відповідає вимогам статті 392 ЦПК України.

Відповідно до частини сьомої статті 394 ЦПК України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження у справі, суддя-доповідач постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі, в якій вирішує питання про витребування матеріалів справи.

Ураховуючи, що судом не встановлено підстав для залишення касаційної скарги без руху, відмови у відкритті провадження чи повернення касаційної скарги, зважаючи на те, що доводи касаційної скарги потребують перевірки матеріалами справи, наявні підстави для відкриття касаційного провадження та витребування зазначеної справи.

Керуючись статтями 389, 390, 392, 394, 395 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги на рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 25 березня 2019 року та постанову Київського апеляційного суду від 18 червня 2019 року відмовити.

Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 25 березня 2019 року та постанову Київського апеляційного суду від 18 червня 2019 року в справі за позовом  ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Публічного акціонерного товариства «Банк Форум» про захист прав споживачів та стягнення грошових коштів.

Витребувати з Шевченківського районного суду міста Києва цивільну справу № 761/15902/17.

Надіслати учасникам справи копії касаційної скарги та доданих до неї документів, роз`яснити їм право подати відзив на касаційну скаргу, який за формою і змістом має відповідати вимогам статті 395 ЦПК України, в 10-денний строк з дня отримання ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя                                                                                                                        М. М. Русинчук

ссылка

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Пользователи

    No members to show