Считаете ли Вы решение законным и справедливым?  

3 голоса

  1. 1. Считаете ли Вы решение законным?

    • Да
      3
    • Нет
      0
    • Затрудняюсь ответить
      0
  2. 2. Считаете ли Вы решение справедливым?

    • Да
      3
    • Нет
      0
    • Затрудняюсь ответить
      0


Recommended Posts

Опубликовано

Державний герб України

 

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

м. Київ

 

23 грудня 2015 року

 

№ 826/2190/15

 

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кротюка О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу №826/2190/15

 

за позовом ОСОБА_1 до третя особа Державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гречаної Руслани Тарасівни Товариство з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

 

Обставини справи:

 

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гречаної Руслани Тарасівни, Реєстраційної служби Головного управління юстиції у міста Києві та просить суд:

 

- визнати неправомірними дії державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гречаної Руслани Тарасівни щодо проведення державної реєстрації обтяження іпотекою квартири АДРЕСА_1, за реєстраційним номером в Державному реєстрі іпотек №8015132 від 05 грудня 2012 року;

 

- скасувати рішення державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гречаної Руслани Тарасівни за реєстраційним номером №8015132 від 05 грудня 2012 року про державну реєстрацію обтяження іпотекою квартири АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1;

 

- вилучити з Державного реєстру іпотек запис за реєстраційним номером №8015132 від 05 грудня 2012 року про державну реєстрацію іпотеки, внесений державним реєстратором -приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гречаною Русланою Тарасівною щодо обтяження іпотекою квартири АДРЕСА_1 яка належить ОСОБА_1.

 

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що державна реєстрація іпотеки на підставі договору про відступлення прав за іпотечними договором від 28.11.2012, що укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кредитні ініціативи» здійснено в порушення законодавства у сфері державної реєстрації права та їх обтяжень, а відтак запис про її проведення підлягає скасуванню та вилученню з Державного реєстру іпотек.

 

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2015 залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Кредитні ініціативи» (далі - третя особа).

 

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, повідомлений належним чином, відношення до позовної заяви не висловив.

 

В судовому засіданні 13.07.2015 судом на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України ухвалено про перехід до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

 

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.07.2015 закрито провадження в адміністративній справі №826/2190/15 в частині позовних вимог до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києва.

 

Таким чином, судом розглядаються позовні вимоги, які заявлені до державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гречаної Руслани Тарасівни (далі - відповідач, нотаріус).

 

03.09.2015 до суду від відповідача надійшли письмові заперечення на позовну заяву, згідно яких останній проти позову заперечує, зазнаючи, що є неналежним відповідачем по справі.

 

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

 

встановив:

 

02.10.2008 року між Відкритим акціонерним товариством «Сведбанк» і ОСОБА_1 був укладений кредитний договір №2706/1008/71-605 про надання кредиту для придбання житла. Одночасно з укладенням останнього, був укладений іпотечний договір №2706/1008/71-605-Z-1 (далі - іпотечний договір).

 

В подальшому 28.11.2012 року на підставі договорів факторингу ВАТ «Сведбанк» відступило свої права вимоги за укладеними з позичальниками кредитними договорами Товариству з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс», а Товариство з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс» в свою чергу 28.11.2012 року відступило свої права вимоги за укладеними між ВАТ «Сведбанк» з його позичальниками кредитними договорами Товариству з обмеженою відповідальністю «Кредитні ініціативи».

 

Одночасно з укладенням договорів факторингу, 28.11.2012 року, на підставі договорів про передачу прав за іпотечним договором, ВАТ «Сведбанк», як первісний іпотекодержатель, відступило свої права вимоги за укладеними з позичальниками іпотечними договорами новому іпотекодержателю - ТОВ «Факторингова компанія «Вектор Плюс», а ТОВ «Факторингова компанія «Вектор Плюс» в той самий день відступило свої права вимоги за укладеними між ВАТ «Сведбанк» з його позичальниками іпотечними договорами наступному іпотекодержателю - ТОВ «Кредитні ініціативи».

 

05.12.2012 року на підставі договору про передачу прав за іпотечним договором від 28.11.2012 p., укладеного між ТОВ «Факторингова компанія «Вектор Плюс» та ТОВ «Кредитні ініціативи», посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мироник О. В., державним реєстратором - приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гречаною Русланою Тарасівною було зареєстровано обтяження (іпотеку) за реєстраційним номером в Державному реєстрі іпотек №8015132 на квартиру АДРЕСА_1 яка належить Позивачу на праві приватної власності (далі - оскаржуване рішення).

 

Відомості про державну реєстрацію іпотеки на підставі договору про відступлення прав за іпотечним договором відповідачем внесено до Державного реєстру іпотек, де іпотекодержателем вказано Товариство з обмеженою відповідальністю «Кредитні ініціативи», а іпотекодавцем - ОСОБА_1

 

Позивач вважає, що державна реєстрація іпотеки на підставі договору про відступлення прав за іпотечним договором від 28.11.2012 p., укладеного між ТОВ «Факторингова компанія «Вектор Плюс» та третьою особою, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мироник О. В. була проведена відповідачем всупереч чинному (на момент реєстрації) законодавству. За таких обставин, ОСОБА_1 просить суд скасувати оскаржуване рішення та вилучити запис з Державного реєстру іпотек.

 

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

 

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

 

Статтею 1 Закону України «Про іпотеку» 05.06.2013 року N 898-IV (далі - Закон N 898-IV, у редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, зокрема, що іпотека це вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

 

Іпотека виникає на підставі договору, закону або рішення суду. До іпотеки, яка виникає на підставі закону або рішення суду, застосовуються правила щодо іпотеки, яка виникає на підставі договору, якщо інше не встановлено законом. Взаємні права і обов'язки іпотекодавця та іпотекодержателя за іпотечним договором виникають з моменту його нотаріального посвідчення. У разі іпотеки, яка виникає на підставі закону або рішення суду, взаємні права і обов'язки іпотекодавця та іпотекодержателя виникають з дня вчинення відповідного правочину, на підставі якого виникає іпотека, або з дня набрання законної сили рішенням суду (ч. 1 ст. 3 Закону N 898-IV).

 

В той же час, у відповідності до ч. 1 ст. 4 Закону № 898-IV обтяження нерухомого майна іпотекою підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством. У разі недотримання цієї умови іпотечний договір є дійсним, але вимога іпотекодержателя не набуває пріоритету відносно зареєстрованих прав чи вимог інших осіб на передане в іпотеку нерухоме майно. Державна реєстрація здійснюється особою, на яку відповідно до законодавства покладені функції щодо державної реєстрації обтяжень нерухомого майна іпотекою (ч. 2 ст. 4 Закону N 898-IV).

 

Поряд з цим, правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначено Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» 01.07.2014 N 1952-IV (далі - Закон N 1952-IV ).

 

Так, згідно ч. 1 ст. 4 Закону N 1952-IV ( у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

 

Статтею 9 вказаного закону визначено, що державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж юридичної роботи не менш як два роки. У випадку, передбаченому цим Законом, державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно. Нотаріус як спеціальний суб'єкт здійснює функції державного реєстратора, крім передбачених пунктами 4 і 6 частини другої статті 9 цього Закону.

 

Аналіз вказаного дає суду підстави дійти висновку, що нотаріус є спеціальним суб'єктом на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно. Таким чином, покликання відповідача на те, що останній є неналежним відповідачем в повній мірі спростовано вищевказаним.

 

Згідно матеріалів справи, 05.12.2012 на підставі договору про передачу прав за іпотечним договором від 28.11.2012 p., укладеного між ТОВ «Факторингова компанія «Вектор Плюс» та ТОВ «Кредитні ініціативи», посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мироник О. В., державним реєстратором - приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гречаною Русланою Тарасівною було зареєстровано обтяження (іпотеку) за реєстраційним номером в Державному реєстрі іпотек №8015132 на квартиру АДРЕСА_1 яка належить Позивачу на праві приватної власності (далі - оскаржуване рішення.

 

У відповідності до ч. 1, 2, 3 статті 24 Закону N 1952-IV відступлення прав за іпотечним договором здійснюється без необхідності отримання згоди іпотекодавця, якщо інше не встановлено іпотечним договором, і за умови, що одночасно здійснюється відступлення права вимоги за основним зобов'язанням. Якщо не буде доведено інше, відступлення прав за іпотечним договором свідчить про відступлення права вимоги за основним зобов'язанням. Іпотекодержатель зобов'язаний письмово у п'ятиденний строк повідомити боржника про відступлення прав за іпотечним договором і права вимоги за основним зобов'язанням. Правочин про відступлення прав за іпотечним договором підлягає нотаріальному посвідченню. Відомості про таке відступлення підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.

 

З вказаного слідує, що Іпотекодержатель зобов'язаний письмово у п'ятиденний строк повідомити боржника про відступлення прав за іпотечним договором і права вимоги за основним зобов'язанням

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 року №410 «Про затвердження Тимчасового порядку державної реєстрації іпотек» ( у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що державна реєстрація відомостей про зміну умов обтяження нерухомого майна, відступлення прав за іпотечним договором, передачу, анулювання, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної здійснюється реєстратором на підставі повідомлення іпотекодержателя або уповноваженої ним особи (п. 17). У повідомленні зазначаються: 1) дата державної реєстрації відомостей; 2) порядковий номер запису; 3) підстава внесення відомостей (повідомлення іпотекодержателя чи рішення суду); 4) відомості про реєстратора (п. 18).

 

Додатково в повідомленні зазначаються відомості, зокрема (п. 19).

 

1) про державну реєстрацію змін умов обтяження нерухомого майна іпотекою - відповідні зміни і додаткові відомості до запису, внесення яких передбачено пунктом 8 цього Порядку;

 

2) про відступлення прав за іпотечним договором:

 

про особу, на користь якої здійснено відступлення прав за іпотечним договором;

 

про договір, що підтверджує відступлення прав за іпотечним договором;

 

Під час подання повідомлення іпотекодержатель пред'являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу, а у разі коли уповноважена ним особа діє від імені іпотекодержателя фізичної чи юридичної особи - відповідну довіреність (п. 20)

 

До повідомлення додається текст змін і додаткових відомостей, внесених до іпотечного договору (договір, що підтверджує відступлення прав за іпотечним договором або передачу, анулювання, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної), документ про плату за внесення змін і додаткових відомостей до запису.

 

З вказаного слідує, що відступлення прав за іпотечним договором здійснюється реєстратором на підставі повідомлення іпотекодержателя або уповноваженої ним особи до якого додається текст змін і додаткових відомостей, внесених до іпотечного договору (договір, що підтверджує відступлення прав за іпотечним договором або передачу, анулювання, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної). Окрім того, необхідною підставою для внесення відомостей є повідомлення іпотекодержателя.

 

Аналіз зазначеного дає суду підстави дійти висновку, що текст змін і додаткових відомостей внесених до іпотечного договору може бути викладений у формі договору, що підтверджує відступлення прав за іпотечним договором.

 

Як вбачається з матеріалів відповідачем надано суду договір про передачу прав за іпотечним договором від 28.11.2012, додаток до договору про передачу прав за іпотечними договором 28.11.2012, додатком №1 до договору про передачу прав за іпотечними договорами від 28.11.2012.

 

Суд оцінюючи наявні документи в матеріалах справи вважає за необхідне зазначити таке.

 

Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону N 1952-IV документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

 

Наказом Міністерства юстиції України 22.12.2010 N 3253/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2010 р. за N 1318/18613 затверджено Правила введення нотаріального діловодства (далі - Правила).

 

Суд керується нормами Правил у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

 

Згідно п. 6.1. Правил складання та оформлення нотаріальних документів здійснюється у порядку, передбаченому чинним законодавством.

 

Оформлення документа включає його підписання. Свій підпис на документі нотаріус скріплює печаткою (п. 6.7.).

 

Відповідно до п. 6.21. Правил документи, викладені на двох і більше аркушах, що подаються для вчинення нотаріальної дії, повинні бути прошиті у спосіб, що унеможливлює їх роз'єднання без порушення цілісності.

 

При цьому, кількість прошитих аркушів скріплюється підписом і печаткою особи, яка видала документ, із зазначенням посади. На прошитому (прошнурованому) документі здійснюється напис: «Всього прошито (або прошнуровано), пронумеровано і скріплено печаткою _____ аркушів» (п. 6.21. Правил).

 

Із наданих до суду копії договору про передачу прав за іпотечними договором від 28.11.2012 і додатків до нього судом не вбачається, що даний договір разом з останнім складений у формі єдиного документу, оскільки в текстах відсутні відомості щодо кількості аркушів у прошитому (прошнурованому) документі із зазначенням підписів представників сторін договору, скріплених їх печатками.

 

Окрім того, з наданих документів неможливо встановити посвідчення приватним нотаріусом додатку 1 до договору про відступлення права вимоги від 28.11.2012 одночасно з нотаріальним посвідченням зазначеного договору.

 

Між тим, згідно п. 1 глави 9 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 N 296/5 ( у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, за винятком заяв у електронній формі та примірників, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів з лицьового та зворотного боку цих бланків. Вчинення інших нотаріальних дій з використанням спеціальних бланків нотаріальних документів допускається на прохання особи, що звернулась за вчиненям нотаріальної дії.

 

В той же час, питання витрачання, зберігання, обігу спеціальних бланків нотаріальних документів (далі - бланки) і звітності про їх використання регулює Порядок витрачання, зберігання, обігу спеціальних бланків нотаріальних документів і звітності про їх використання, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 5 серпня 2009 р. N 812 (далі - Порядок N 812).

 

Згідно п. 5 вказаного порядку обов'язковій перевірці підлягає кожний бланк, на якому викладено текст нотаріального документа. Відомості про використання бланків нотаріуси можуть отримати шляхом безпосереднього доступу до Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів.

 

Бланки є невід'ємною складовою нотаріального діловодства та документарного забезпечення нотаріального процесу і використовуються нотаріусами виключно під час вчинення нотаріальних дій. Бланки належать до документів суворої звітності (п. 7 Порядку N 812). На бланках викладаються тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, крім тих примірників, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів (п. 8 Порядку N 812).

 

Відповідно до п. 6 розділу «Опис і зразок спеціального бланка нотаріального документа» Порядку N 812 зазначено, що у правому нижньому кутку на лицьовому боці бланка міститься серія, яка складається з трьох літер, та номер із шести цифр, виконаний способом високого друку.

 

Аналіз вказаного в сукупності дає суду підстави стверджувати, що договір, у тому числі, про передачу прав за іпотечними договором має викладатися на спеціальних бланках нотаріальних документів з лицьового та зворотного боку цих бланків у якому у правому нижньому кутку на лицьовому боці бланка міститься серія, яка складається з трьох літер, та номер із шести цифр.

 

З матеріалів справи слідує, що на бланках яких виготовлено договір про відступлення права вимоги від 28.11.2015 так і додаток до нього викладені на бланках, серії яких мітяться з обох сторін. При цьому, цифри на бланку на якому викладена перша частина договору про передачу прав за іпотечним договором від 28.11.2015 є значно більшими ніж цифри на зворотньому боці бланку, у той час коли, на інших документам що долучені до них цифри бланків продовжуються в процесі зростання (а.с. 207-209).

 

Згідно п. 4 глави 8 Порядку нотаріус перевіряє справжність кожного аркуша документа, який викладений на спеціальних бланках нотаріальних документів та подається для вчинення нотаріальних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів згідно з Порядком ведення Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 04.11.2009 N 2053/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.11.2009 за N 1043/17059. При цьому, інформаційна довідка про перевірку спеціального бланка нотаріального документа долучається до примірника нотаріального документа (договору, довіреності, свідоцтва тощо), який зберігається у справах нотаріуса (п. 5 глави 8 Порядку).

 

Слід зауважити, що відповідачем на неодноразові вимоги суду не надано оригінали документів на підставі яких здійснено реєстраційну дії. Окрім того, в матеріалах справи відсутня довідка про перевірку спеціального бланка нотаріального документа. В той же час, в матеріалах реєстраційної справи відсутні документи, зокрема письмове повідомлення боржника Іпотекодержателем про відступлення прав за іпотечним договором і права вимоги за основним зобов'язанням. При цьому, слід відмітити, що в наданих відповідачем документів повідомлення про зміну іпотекодержателя є незаповненим.

 

Поряд з цим, в матеріалах справи наявне повідомлення про відступлення датоване 14.12.2012, однак суд не приймає вказаний документ до уваги, оскільки:

 

по-перше, п'ятиденний строк для його направлення пропущений (договір укладено 28.11.2012);

 

по-друге, вказаний документ відсутній в матеріалах реєстраційної справи на підставі якого відповідачем прийнято оскаржуване рішення.

 

Між тим, суд звертає увагу, що згідно п. 5 Тимчасового порядку державної реєстрації іпотек №410 державна реєстрація обтяження нерухомого майна іпотекою може здійснюватися будь-яким реєстратором. Водночас, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно» 4 липня 2012 року N 5037-VI статтю 15 Закону N 1952-IV доповнено новою частиною дев'ятою наступного змісту:

 

«Державна реєстрація прав, їх обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії (надання відмови в ній) проводиться одночасно з вчиненням такої дії».

 

Згідно п. 1 розділу II Закону N 5037-VI останній набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 1 і 3 розділу I цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2013 року, та абзаців четвертого - шостого підпункту 12 пункту 4 розділу I цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2014 року.

 

Судом встановлено, що вказаний закон набрав чинності 08.08.2012 в частині доповнення частиною дев'ятою Закону N 1952-IV.

 

В контексті вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що нотаріальна дія щодо реєстрації обтяжень згідно договору про передачу прав за іпотечним договором від 28.11.2012 мала вчинятися нотаріусом, яким було посвідчено зазначений договір.

 

При цьому, суд наголошує, що приписи Тимчасового порядку державної реєстрації іпотек №410 не можуть нівелювати Закон N 1952-IV і застосуванню тимчасовий порядок підлягає виключно в тій частині, що не суперечить закону.

 

За таких обставин, суд вважає за необхідне відмітити, що у відповідача станом на час прийняття оскаржуваного рішення були відсутні повноваженні для вчинення реєстраційних дій щодо реєстрації обтяження згідно договору про передачу прав за іпотечним договором від 28.11.2012 в контексті ч. 6 ст. 15 Закону N 1952-IV.

 

Поряд з цим, відповідно до п.5 5 ч. 1 ст. 24 Закону N 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо, зокрема, заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію.

 

Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання неправомірними дії державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гречаної Руслани Тарасівни щодо проведення державної реєстрації обтяження іпотекою квартири АДРЕСА_1, за реєстраційним номером в Державному реєстрі іпотек №8015132 від 05 грудня 2012 року та скасування рішення останньої за реєстраційним номером №8015132 від 05 грудня 2012 року про державну реєстрацію обтяження іпотекою квартири АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1.

 

Окрім того, суд зазначить, що статтею 26 Закону N 1952-IV визначено, що записи до Державного реєстратора прав на нерухоме майно вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

 

Внесення записів про скасування державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень здійснюється відповідно до Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджено наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 № 3502/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2011 р. за № 1429/20167 (далі - Порядок №3502/5).

 

Так, згідно з пунктом 2.1 Порядку 3502/5 для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком.

 

Пунктом 2.3 Порядку 3502/5 зазначено, що заявник під час подання заяви пред'являє органові державної реєстрації прав або нотаріусу документи, що посвідчують його особу, визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України.

 

Відповідно до пункту 2.6 Порядку 3502/5 для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього Порядку.

 

Згідно з пунктами 2.10 та 2.11 Порядку 3502/5 за результатами розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав.

 

Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав або скасування записів Державного реєстру прав вносить зміни до записів, вносить записи про скасування державної реєстрації прав або скасовує записи Державного реєстру прав.

 

Таким чином, записи в Державному реєстрі прав скасовуються на підставі судового рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, що набрало законної сили. Зазначене судове рішення подається реєстратору разом із заявою та іншими документами, визначеними Порядком № 3502/5.

 

Скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є правовою підставою для скасування запису у Державному реєстрі прав.

 

Отже, для внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, документи, визначені Порядком № 3502/5.

 

Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання вилучення з Державного реєстру іпотек запис за реєстраційним номером №8015132 від 05 грудня 2012 року про державну реєстрацію іпотеки, внесений державним реєстратором - приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гречаною Русланою Тарасівною щодо обтяження іпотекою квартири АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, оскільки внесення запису про скасування державної реєстрації здійснюється на підставі відповідної заяви заявника.

 

З урахуванням зазначеного адміністративний позов підлягає до задоволення частково.

 

Інші доводи і заперечення сторін не спростовують встановленого вище судом.

 

Відповідач в силу положень частини 2 статті 71 КАС України не спростував покликання позивача.

 

Позивач в силу положень ч.1 ст.71 КАС України повинен довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги в цілому.

 

Враховуючи те, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, то судові витрати слід присудити на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам.

 

Керуючись ст. 9, 71, 159, 163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

 

ПОСТАНОВИВ:

 

Адміністративний позов задовольнити частково.

 

Визнати неправомірними дії державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гречаної Руслани Тарасівни щодо проведення державної реєстрації обтяження іпотекою квартири АДРЕСА_1, за реєстраційним номером в Державному реєстрі іпотек №8015132 від 05 грудня 2012 року;

 

Скасувати рішення державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гречаної Руслани Тарасівни за реєстраційним номером №8015132 від 05 грудня 2012 року про державну реєстрацію обтяження іпотекою квартири АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1.

 

В іншій частині позову відмовити.

 

Судові витрати в розмірі 48 (сорок вісім) грн. 72 коп. присудити на користь ОСОБА_1 (02093, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) за рахунок державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Гречаної Руслани Тарасівни (службова адреса: 01004, АДРЕСА_2, свідоцтво МЮ 2312 від 04.07.1996 року).

 

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст..186 КАС України.

 

Суддя О.В. Кротюк

 

http://reyestr.court.gov.ua/Review/54601689

 
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гость
Ответить в этой теме...

×   Вы вставили отформатированный текст.   Удалить форматирование

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ваша ссылка была автоматически заменена на медиа-контент.   Отображать как ссылку

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зарузка...