Recommended Posts

Опубликовано

http://reyestr.court.gov.ua/Review/35475767

 

Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2013 року                               м. КиївКолегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого Гвоздика П.О., суддів:      Євграфової Є.П.,   Завгородньої І.М., Журавель В.І.,   Ситнік О.М.,розглянувши в судовому засіданні справу за позовом публічного акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості за кредитним договором, за касаційною скаргою ОСОБА_6 на рішення апеляційного суду Миколаївської області від 15 липня 2013 року,

в с т а н о в и л а:

Публічне акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк» (далі - ПАТ КБ «ПриватБанк») звернулося до суду із позовом, у якому зазначало, що 02 лютого 2007 року між ним та ОСОБА_6 укладений кредитний договір шляхом оформлення платіжної кредитної картки, відповідно до умов якого останній отримав грошові кошти з кредитним лімітом у розмірі                       1 тис. грн., який у подальшому змінювався, зі сплатою 36 % річних. У зв'язку з неналежним виконанням ОСОБА_6 зобов'язань за кредитним договором станом на 31 травня 2011 року утворилася заборгованість у розмірі 37 267 грн. 98 коп., яку банк просив стягнути з відповідача.

Рішенням Корабельного районного суду м. Миколаєва від 23 квітня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішенням апеляційного суду Миколаївської області від 15 липня  2013 року рішення Корабельного районного суду м. Миколаєва від 23 квітня 2013 року скасовано, позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_6 на користь ПАТ КБ «ПриватБанк» заборгованість за договором кредиту від 02 лютого 2007 року у розмірі 37 267 грн. 98 коп. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

У касаційній скарзі ОСОБА_6, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, заслухавши доповідь судді, вивчивши матеріали цивільної справи та дослідивши доводи касаційної скарги, вважає, що вона має бути задоволена.

Відмовляючи у позові, суд першої інстанції керувався тим, що позивач пропустив встановлений ст. 257 ЦК України трьохрічний строк звернення до суду з позовом.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги банку, суд апеляційної інстанції керувався тим, що ОСОБА_6 не виконав свої зобов'язання за кредитним договором, у зв'язку з чим заборгованість за кредитом має бути стягнута з нього на підставі вимог ст. ст.  1050, 1054 ЦК України. Докази звернення відповідача з заявою про припинення договору кредиту відсутні, тому строк звернення до суду позивачем не пропущено.

Із такими висновками суду апеляційної інстанції погодитися не можна з огляду на наступне.

За вимогами статей 213, 214 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або керуючись загальними засадами і змістом законодавства України.

Обґрунтованим визнається рішення, у якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

При ухваленні рішення суд зобов'язаний з'ясувати питання, зокрема, щодо: наявності обставин (фактів), якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та навести докази на їх підтвердження; наявності інших фактичних даних, які мають значення для вирішення справи; правовідносин, зумовлених встановленими фактами. У рішенні суду обов'язково повинні бути зазначені встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини.

Вказані вимоги судом не дотримано.

Із матеріалів справи вбачається, що 02 лютого 2007 року ОСОБА_6 звернувся до ПАТ КБ «ПриватБанк» із Заявою позичальника, на підставі якої відповідач отримав грошові кошти з кредитним лімітом на платіжну картку у розмірі  1 тис. грн., який у подальшому змінювався, зі сплатою 36 % річних з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки (а.с. 6).

Згідно з розрахунком заборгованості, наданим банком, заборгованість ОСОБА_6 за кредитним договором від 02 лютого 2007 року станом на              31 жовтня 2012 року склала 37 267 грн. 98 коп. (а.с. 5).

Із позовом про стягнення заборгованості ПАТ КБ «Приватбанк» звернувся 10 грудня 2012 року та надав суду Умови та правила надання банківських послуг (а.с. 7‒10).

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно зі ст. 1055 ЦК України кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Із Заяви ОСОБА_6 вбачається, що він звертався до банку з проханням надати платіжну картку з кредитним лімітом 1 тис. грн. та базовою процентною ставкою 36 % з розрахунку 360 днів у році. Строк дії кредиту відповідав строку дії картки. Порядок погашення заборгованості визначено у розмірі 7 % щомісячними платежами від суми заборгованості.

Вказані умови не містять підпису відповідача. Умови і правила надання банківських послуг стосуються усього спектру фінансових послуг, що надавалися банком, у тому числі платіжних карт, вкладних операцій, кредитних карт, але не мають підпису позичальника, його реквізитів, відсутня і дата їх складання або підпису сторонами, а також жодної ідентифікуючої ознаки на предмет їх невід'ємності від Заяви позичальника. У Заяві не зазначено, що неврегульовані у ній питання регулюються відповідно до Умов.

Крім того, у Заяві не зазначено умов надання кредиту, окрім розміру ліміту та процентної ставки за користування кредитом. Надана банком  довідка про умови кредитування з використанням кредитки «Універсальна, 30 днів пільгового періоду» не містить підпису позичальника, тому не може вважатися доказом на підтвердження умов надання кредиту.

Відповідно до п. 9.12. вказаних Умов і правил договір діє на протязі 12 місяців з моменту підписання. Якщо на протязі цього строку жодна зі сторін не проінформує іншу про припинення дії договору, він автоматично пролонгується на цей же строк.

Матеріали цивільної справи не містять доказів того, що підписуючи Заяву, відповідач розумів вказані Умови матеріали цивільної справи не містять, у тому числі щодо погодження сторонами терміну позовної давності тривалістю п'ять років, що є порушенням вимог ст. 259 ЦК України, що передбачає  необхідність укладення договору у письмовій формі про збільшення строку позовної давності.

Відповідно до п. 7 ч. 11 ст. 11 Закону України «Про захист прав споживачів» кредитору забороняється вимагати повернення споживчого кредиту, строк давності якого минув.

Судом апеляційної інстанції безпідставно зроблена переоцінка доказів, надана судом першої інстанції, неправильно застосовані норми матеріального права, тому рішення суду апеляційної інстанції має бути скасовано, рішення суду першої інстанції - залишено в силі.

Керуючись статтями 333, 336, 339, 343, 344, 345, 347 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити.

Рішення апеляційного суду Миколаївської області від 15 липня               2013 року скасувати, рішення Корабельного районного суду м. Миколаєва від 23 квітня 2013 року залишити в силі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий:                                П.О. Гвоздик                Судді:  Є.П. Євграфова    В.І. Журавель   І.М. Завгородня О.М. Ситнік

 

Опубликовано
Вказані умови не містять підпису відповідача. Умови і правила надання банківських послуг стосуються усього спектру фінансових послуг, що надавалися банком, у тому числі платіжних карт, вкладних операцій, кредитних карт, але не мають підпису позичальника, його реквізитів, відсутня і дата їх складання або підпису сторонами, а також жодної ідентифікуючої ознаки на предмет їх невід'ємності від Заяви позичальника. У Заяві не зазначено, що неврегульовані у ній питання регулюються відповідно до Умов.

Крім того, у Заяві не зазначено умов надання кредиту, окрім розміру ліміту та процентної ставки за користування кредитом. Надана банком довідка про умови кредитування з використанням кредитки «Універсальна, 30 днів пільгового періоду» не містить підпису позичальника, тому не може вважатися доказом на підтвердження умов надання кредиту.

 

А вот это тема! Я обычно это поднимаю, тоже в заседаниях, но не настаиваю если проходит по ИД...

Опубликовано

Жаль, что решения первой инстанции нет, непонятны основания для применения исковой давности.

С какого момента она считается?

 

Да тут поинтереснее, чем ИД...

Опубликовано

А вот это тема! Я обычно это поднимаю, тоже в заседаниях, но не настаиваю если проходит по ИД...

Жаль, что под этими словами не указано, что такие условия, правила и памятка ничтожны.

Опубликовано

Жаль, что под этими словами не указано, что такие условия, правила и памятка ничтожны.

 

Но это уже, что-то... Побольше бы такой практики и всё тогда... Гудбай Приват Гудбай...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гость
Ответить в этой теме...

×   Вы вставили отформатированный текст.   Удалить форматирование

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ваша ссылка была автоматически заменена на медиа-контент.   Отображать как ссылку

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зарузка...