Віддав банку квартиру – сплати податки


Recommended Posts

Віддав банку квартиру – сплати податки

В 2011 банки масово списували кредити населенню в обмін на повернення квартир. Вони погоджувалися анулювати весь борг, якщо боржник погодиться добровільно віддати житло в рахунок погашення. Але з’ясувалося, що за Податковим кодексом родини, які втратили житло, отримали прибуток. І з цього прибутку вони мають сплатити податок 15-17%.

Колишнім клієнтам банків, які не могли платити за іпотечним кредитом, рік тому найбільшим лихом в своєму житті вважали колекторів. Але тепер їм доведеться стати клієнтами Податкової.

Виявляється, що коли вони віддали банку свою квартиру, а той списав решту боргу, вони отримали прибуток. І з цього прибутку мають сплатити подохідний податок у розмірі 15-17%. Тобто, в очах податківців, вони заробили на цій операції, і мають поділитися з державою.

У минулому році банки втомилися вести війну с власниками кредитних квартир, що не могли платити за кредитом. Деяким з таких клієнтів вони пропонували: віддай нам квартиру, і ми зарахуємо її вартість в якості погашення боргу. Навіть якщо квартира коштує менше, ніж сукупна сума боргу, решту кредиту ми анулюємо. Таким чином, наприклад, квартирою вартістю $100 тис можна було погасити кредит на $150 тис.

Крім того, зазвичай за простроченими кредитами нараховані штрафи та пені на дуже великі суми – часом вони навіть перевищують основну суму боргу. Подібне анулювання дозволяє позбутися і таких проблем. Анулювання є вигідним для банків, оскільки вони роблять свій баланс чистішим. Без списання вони мають відрахувати зі свого прибутку усі 100% суми кредиту, за вирахуванням вартості квартири. Отже, в разі списання вони нічого не втрачають, а лише вивільняють гроші, і можуть їх знову видавати у вигляді кредитів.

Багато клієнтів були щасливі, що можна так просто вирішити проблему з банком. Але вони не знали, що отримали дохід у вигляді додаткового блага. Якщо банк повідомив, що він достроково анулював борг, не розпочинаючи процедури банкрутства, боржник має сплатити податок з такого доходу, та відобразити його у річній податковій декларації. Така вимога міститься у розділі „д” підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового Кодексу

Нагадаємо, ставка податку на доходи фізичних осіб складає 15% за перші десять розмірів мінімальної заробітної плати (зараз це 10730 грн), плюс 17% з суми, що перевищує цю величину. Отже, мова йдеться про досить великі гроші. У наведеному нами прикладі, це майже 70 тис грн, або $9 тис.

„Очікуване масове списання безнадійної заборгованості ще більше ускладнить і без того непросте фінансове становище неплатоспроможних громадян та призведе до виникнення у них нового, тепер уже податкового боргу”, — вважає голова Комiтету партiйного контролю полiтичноi партii «Фронт змiн» Андрій Пишний.

Він вважає за потрібне затвердити законопроект, яким пропонується встановити нульову ставку оподаткування за такими операціями. „Така практика є абсолютно нелогічною, оскільки першочерговою метою анулювання заборгованості є її повна ліквідація, а не створення нового боргу у вигляді неперерахованого податку з доходу платника податку”, — йдеться у пояснювальній записці до цього законопроекту.

Там же наведений приблизний обсяг операцій, за якими податківці можуть мати претензії до фізичних осіб. „Як повідомив заступник голови НБУ Ігор Соркін 15 листопада 2011 року, з початку поточного року українські банки списали безнадійну заборгованість за кредитами на суму понад 21 млрд грн”, — каже автор документу. Можна припустити, що кілька мільярдів з цієї суми стосується саме випадків, коли квартирою гасили кредити.

tsn.ua

У Податковій не приховують, що в Україні з’явилися нові платники подохідного податку. „Платник податку – боржник зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звітним, подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, відобразити в ній вказаний дохід та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в декларації”, — відповіли „Економічній правді” у ДПАУ.

Проте, за нього це може зробити банк, який анулював кредит – якщо він не інформував про списання колишнього власника квартири, та не вписав „пробачену” суму у форму №1ДФ. В такому разі банк має „в повному обсязі виконати обов’язки податкового агента” – так зазначають у Податковій.

Юристи, до яких звернулася „ЕП”, стверджують – податкова норма абсурдна. За словами старшого юристу міжнародної юридичної групи AstapovLawyers Юлії Яшенкової, подібні проблеми виникають не лише у населення, а і у підприємств. З тією різницею, що вони мають сплатити податок на прибуток, який вони ніби то отримали.

«Необхідно відзначити, що заборгованість по кредиту може бути списана як безнадійна лише в разі неможливості (відсутності у боржника коштів) її погашення. Отже, зобов’язання фізичної особи зі сплати прибуткового податку суперечить елементарним законам логіки. Фізична особа, що не має коштів для погашення заборгованості, також не має і коштів для сплати відповідного податку», — зазначає вона.

На її думку, внесення зміни до ПК щодо встановлення ставки оподаткування в розмірі 0% з такого виду „доходу” є обгрунтованим і необхідним кроком.

З нею погоджується адвокат, партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери» Максим Копейчиков. «Нині діючі норми Податкового кодексу дійсно припускають можливість включення до оподатковуваного доходу фізичної особи сум, що анульовані за рішенням банку. Незважаючи на те, що цивільне законодавство не передбачає такого способу припинення зобов’язання як «анулювання боргу», неважко припустити, як фіскали будуть трактувати зазначене вище положення Податкового кодексу. Запропонований законопроект, в разі його прийняття, може стати захистом від можливих претензій з боку податкових органів.», — зазначив він.

Поки що законопроект „завис” у парламенті. Він навряд чи буде прийнятий, тому що його автором є один з опозиціонерів.

А тим часом податківці вже розробили механізм стягнення податку з населення. „Діюча норма є складною для адміністрування податковими органами такого виду доходів. Тому ДПС України були надані пропозиції Міністерству фінансів щодо визначення банку податковим агентом”, — йдеться у відповіді ДПАУ.

Отже, найближчим часом колишні власники квартир зможуть отримати телефонний дзвінок з банку. Їм запропонують прийти і сплатити податок з доходу, який вони отримали, коли втратили житло.

Link to comment
Share on other sites

правда.

и это уже стало девизом форума

Думаю, что даже с Гондурасом "нашу страну" (пишу в кавычках нашу потому что она уже давно не наша а олигархов, а страной Украина с такими массовыми нарушениями прав человека просто не может называться априори). Касательно часто упоминаемого Гондураса, так эта страна по уровню ВВП на душу населения и прочим благам на две головы выше стоит чем Украина.

Статья в целом правильная, к сожалению, в рамках Налогового кодекса, этот абсурд считается дополнительным благом (также например считается и дополнительным благом если предприятие решило оплатить мед страховку для сотрудников, поэтому большинство предприятий и их сотрудников с момента введения этого горе-кодекса уже не видят эконом смысла оплачивать мед страховку).

Одно могу отметить, что в статье неправильно рассказывается о методике начисления подоходного налога. Если начисленная зарплата составляет сумму не более чем 10 миним. зарплат, тогда подоходный налог с нее только 15%. Если же начисленная сумма зарплаты превышает 10 мин зарплат, тогда вся сумма начисленной зарплаты облагается по ставке 17%. Не думаю, что налоговая будет так с плеча сразу рубить по подоходному налогу (если например, на..банк отрапортует в налоговую о том, что они списали досрочно как безнадежную задолженность например кредит в размере 50000долл * 8 (берем средний курс) = 400 000грн., подоходный налог исходя из этой суммы должен быть не менее 68000грн, вопрос лишь в том, за что и кто из пострадавших и ставших практически бездомными после выплат за ипотеку будет платить такие деньги и где их взять?... Маразм просто в чистом виде)) В любом случае они обязаны запросить у человека справки с его основной (и доп) мест работы о годовой сумме начисленной зпл и всех удержаний с нее, а потом уже будут решать по письму из банка, исходя из годового дохода человека. В любом случае абсолютно поддерживаю, что это просто абсурд еще облагать подоходным налогом людей за "благо в виде отбора квартиры банком..." Поэтому думаю, что если наконец-то заемщики созреют к борьбе то эта тема (также как и валютные кредиты, и нарушение прав потребителей при потребительском кредитовании) будет тоже актуальной для очень многих которые думали, что они уже наконец-то простились с на..банками.

Link to comment
Share on other sites

хоть бы ссылку вставили на статью

http://www.epravda.com.ua/publications/2012/02/20/316426/

Очень рада за Вас,что знаете ссылку,кроме Вас это никому не принципиально.

Здесь никто никому не обязан.Если Вы не хотите читать без ссылки- не читайте.

Претензии не принимаюся.

Link to comment
Share on other sites

у меня нет к вам претензий, гуляйте лесом. если бы вы написали эту статью сами могли бы выкладывать, а тырить чужую статью без ссылки, это неуважение к автору. впрочем, по вашим постам хорошо видно об отсутствии уважения к другим.

Link to comment
Share on other sites

а вообще на эту тему хотелось бы пообщаться. Если бы квартира оставалась у заемщика, а банк списал кредит, тогда согласна - доход есть. А если я покупала свою квартиру за 115000 тугриков, банк дал мне из низ 100000, я выплатила банку 55000, продать квартиру мне предлагают за 80000, отдать их банку. вчем мой доход? ни денег ни квартиры. Купила за 115 продала за 80. Доход есть? взяла 100 отдала 135. Доход есть? Этак можно додуматься и при получении скидки в магазине на товар требовать упплаты подоходного, мы же выгоду приобрели, скидка - это доход.

Я не согласна, думаю в этом направлении тоже нужно поднапрячься и подготовиться протестовать.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Здравствуйте!

 

Оказался в подобной ситуации. Кредит дисконтирован при условии оплаты всей суммы. Согласился ради того, чтобы уйти от валюты кредита и срока его выплаты. По итогу, для выплаты 70% (дисконт был на 30%) жена взяла кредит в гривне, общей суммой с учетом переплат за 4 года практически на сумму дисконта. Общая стоимость моей квартиры мне обошлась в 2 суммы взятого кредита. В этом месяце пришла неожиданность - письмо из налоговой о необходимости подачи декларации и уплате налогов с полученных "благ". Какие блага я не понимаю. Я со своей зарплаты плачу кредиты в гривне, жена ЧП-к, сейчас работает в минус. Что делать в такой ситуации? 25 тыс гривен брать просто неоткуда, да и с какой стати я должен их платить? Я за 6 лет вместо 300 тыс грн оплатил уже 600 тыс, и мне еще три года выплачивать гривневые кредиты, взятые для отдачи денег за ипотеку...

Link to comment
Share on other sites

Здравствуйте!

 Я за 6 лет вместо 300 тыс грн оплатил уже 600 тыс, ..

Вам в любом случае придется потратиться.

Или на налоги, или на юриста, или на то, чтоб отчудить от себя все движимое и недвижимое.

Увы...Таки вот подарки от банков...

Link to comment
Share on other sites

ЕСТЬ, вам жеж написали:

Вам в любом случае придется потратиться.

... на то, чтоб отчудить от себя все движимое и недвижимое.

Потом прождать 3 года, пока этот налоговый долг не станет безнадеждым, и продолжить жить в свое удовольствие....

Есть еще вариант: отдать все имущество банку или налоговой, в счет погащения долгов .... Выбирать ВАМ!

Link to comment
Share on other sites

ЕСТЬ, вам жеж написали:Потом прождать 3 года, пока этот налоговый долг не станет безнадеждым, и продолжить жить в свое удовольствие....

 

 

Я готов траться на перепись имущества (тем более кроме этой квартиры у меня ничего нет). Но я же трудоустроен, с официальной выплатой з\п. Налоговая в любом случае начнет вычитать свои 20%, так? Какой же в таком случае долг безнадежный?

Link to comment
Share on other sites

А что, за все время нет практики решения этого вопроса? Я же не первый, кто оказывается в подобной ситуации.

Огульного решения данной проблемы нет.

Нужно копать ваши доки и по крупицам вытягивать зацепки...

Но это опять жеж затраты на юриста...

Налоговая в любом случае начнет вычитать свои 20%, так? Какой же в таком случае долг безнадежный?

 

Опять юристу...ну тут хоть за консультацию как решить проблему :)

В общем бюджетненько.

Link to comment
Share on other sites

Огульного решения данной проблемы нет.

Нужно копать ваши доки и по крупицам вытягивать зацепки...

Но это опять жеж затраты на юриста.

Хорошо, давайте попробуем посотрудничать?

Link to comment
Share on other sites

давайте попробуем

для начала зайдите в мой профиль, там есть емейл.

Напишите туда развернутое сочинение ...от момента возникновения идеи получения кредита, по сегодня. Не упуская всех нюансов. (погоду, впрочем, можно опустить)

Потом будем дальше посмотреть.

Link to comment
Share on other sites

Я готов траться на перепись имущества (тем более кроме этой квартиры у меня ничего нет). Но я же трудоустроен, с официальной выплатой з\п. Налоговая в любом случае начнет вычитать свои 20%, так? Какой же в таком случае долг безнадежный?

Против 20%-го удержания есть пилюлька...

Link to comment
Share on other sites

Я готов траться на перепись имущества (тем более кроме этой квартиры у меня ничего нет). Но я же трудоустроен, с официальной выплатой з\п. Налоговая в любом случае начнет вычитать свои 20%, так? Какой же в таком случае долг безнадежный?

 

Смотря, где Вы работаете.

И нужно ли Вам официальное трудоустройство?

Link to comment
Share on other sites

Я готов траться на перепись имущества (тем более кроме этой квартиры у меня ничего нет). Но я же трудоустроен, с официальной выплатой з\п. Налоговая в любом случае начнет вычитать свои 20%, так? Какой же в таком случае долг безнадежный?

 

Смотря, где Вы работаете.

И нужно ли Вам официальное трудоустройство?

Link to comment
Share on other sites

А мне еще это нравится:

 

164.2.7. сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, .... Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації;

 

Т.е. банк насчитает на взятую в 2007 году 1000 грн задолженность в 1 000 000 грн, прийдет в суд и, если ему там откажут на основании истекших сроков ИД, заемщик должен заплатить налог с миллиона?) А, к примеру, Приват так запросто может

Link to comment
Share on other sites

Там все не просто. Например в судебном решении не будет написано, что судом установлено, что должен 1000000, но т.к. истек срок ИД, то банку отказано. Ведь договора как правило то и нет! (есть какие-то клочки туалетной бумаги, и то не всегда в орингиналах)

При чем истечение срока ИД не влечет последствий по уплате налога, ибо в силу ст. 267 ГКУ ИД применяется только судом и только если подано заявление!

Тоже самое с ЖКУ. Договор должен быть, и по нему должен пройти срок ИД. А договора как правило то и нет!

Вообщем как по мне, то мертворожденная норма НК.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...