Постановление КАС о подведомственности Печерскому суду спора по признанию исполнительной надписи нотариуса Чуловского в интересах Укрсоцбанка не подлежащей исполнению


Считаете ли Вы решение законным и справедливым?  

1 голос

  1. 1. Считаете ли Вы решение законным?

    • Да
      1
    • Нет
      0
    • Затрудняюсь ответить
      0
  2. 2. Считаете ли Вы решение справедливым?

    • Да
      1
    • Нет
      0
    • Затрудняюсь ответить
      0


Recommended Posts

Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2019 року м. Київ

Унікальний номер справи № 378/1237/18-ц
Апеляційне провадження № 22-ц/824/11274/2019

Київський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого - Левенця Б.Б.

суддів - Ратнікової В.М., Борисової О.В.,
при секретарі - Савлук І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Укрсоцбанк» на ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 25 березня 2019 року, постановлену під головуванням судді Писанця В.А., по справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк», треті особи: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Чуловський Володимир Анатолійович, приватний виконавець виконавчого округу Київської області Говоров Павло Володимирович про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, -

в с т а н о в и в :

У листопаді 2018 року представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернулась до суду із позовною заявою, в якій просила визнати виконавчий напис, вчинений 31 жовтня 2017 року приватним нотаріусом КМНО Чуловським В.А. за реєстраційним номером 25099, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Укрсоцбанк» заборгованості за кредитним договором №026/697355-КR від 01 серпня 2008 року в загальній сумі 12784,27 дол. США, таким, що не підлягає виконанню.

Зазначала, що 09 жовтня 2018 року приватним виконавцем виконавчого округу Київської області Говоровим П.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №57396201 з виконання виконавчого напису №25099 від 31 жовтня 2017 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Укрсоцбанк» боргу у розмірі 12784,27 дол. США, який було вчинено приватним нотаріусом КМНО Чуловським В.А. Звертала увагу, що виконавчий напис вчинено нотаріусом з порушенням вимог чинного законодавства (а.с. 1-6).

03 червня 2019 року представник АТ «Укрсоцбанк» - Радченко В.Ю. подала до суду відзив на позовну заяву, в якій просила відмовити у задоволенні позовної заяви. На обґрунтування відзиву зазначила, що діюче законодавство не пов`язує припинення зобов`язання з наявністю судового рішення чи відкриття й виконання виконавчого провадження, і якщо зобов`язання виконано не належним чином, то воно не припиняється, а, навпаки, на особу, яка допустила неналежне виконання, покладаються додаткові юридичні обов`язки, у тому числі ті, що передбачені ст. 625 ЦК України (а.с. 47-55).

Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 25 березня 2019 року прийнято до свого провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Укрсоцбанк», треті особи: приватний нотаріус КМНО Чуловський В.А., приватний виконавець виконавчого округу Київської області Говоров П.В. про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню (а.с. 40).

Не погодившись з ухвалою районного суду, 31 травня 2019 року представник АТ «Укрсоцбанк»- Радченко В.Ю. звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просила її скасувати та направити справу №378/1237/18-ц на розгляд до Ставищенського районного суду Київської області за підсудністю (а.с. 64-66).

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що відповідно до ч. 12 ст. 28 ЦПК України позови до стягувача про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, або про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса можуть пред`являтися також за місцем його виконання, тому вважає, що оскільки виконавчий напис приватного нотаріуса КМНО Чуловського В.А. від 31 жовтня 2017 року підлягає виконанню за місцем реєстрації боржника, а саме у АДРЕСА_2 , є доцільним передати справу до Ставищенського районного суду Київської області. 

Особи, які беруть участь у справі до суду не прибули, про час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином, про що у справі є докази. Апелянт АТ «Укрсоцбанк» був сповіщений врученням повістки представнику - адвокатесі Радченко В.Ю.(а.с.101-108).

Зважаючи на вимоги ч. 5 ст. 130, ч. 2 ст. 372 ЦПК України колегія суддів визнала повідомлення належним, а неявку такою, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідача, обговоривши доводи скарги, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з позовом про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, до Ставищенського районного суду Київської області за місцем реєстрації боржника ОСОБА_1 .

Ухвалою Ставищенського районного суду Київської області від 28 листопада 2018 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Укрсоцбанк», треті особи: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Чуловський В.А., приватний виконавець виконавчого округу Київської області Говоров П.В. про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню надіслано за підсудністю до Печерського районного суду міста Києва відповідно до ч. 2 ст. 27 ЦПК України за місцезнаходженням відповідача (а.с. 28).

Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 25 березня 2019 року відкрито провадження у даній справі. При відкритті провадження у справі суд виходив з того, що справа підсудна Печерському районному суду міста Києва та підстави для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі відсутні (а.с. 40).

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду виходячи з наступного.

Частиною 2 ст. 27 ЦПК України визначено, що позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Стаття 28 ЦПК України встановлює випадки альтернативної підсудності, за якої позов за вибором позивача може бути пред`явлений до одного з двох і більше судів.

Згідно з ч. 12 ст. 28 ЦПК України позови до стягувача про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, або про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса можуть пред`являтися також за місцем його виконання.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника, тобто місцем виконання виконавчого напису нотаріуса є місце реєстрації боржника.

Отже, за загальним правилом позови пред`являються за місцезнаходженням чи місцем реєстрації відповідача відповідно до ст. 27 ЦПК України, проте, у випадках, визначених ст. 28 ЦПК України, позивач може сам обрати суд, до якого звертатися з позовом.

Так, за відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача АТ «Укрсоцбанк» є: м. Київ, вул. Ковпака, буд. 29 (а.с. 25-27).

У постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено адресу боржника ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 (а.с. 11-12).

Враховуючи викладене, позивач мав право пред`явити даний позов або до Печерського районного суду міста Києва за місцезнаходженням відповідача, або до Ставищенського районного суду Київської області за місцем виконання виконавчого напису нотаріуса.

Частиною 1 ст. 32 ЦПК України встановлено, що спори між судами про підсудність не допускаються.

За змістом ч. 2 ст. 32 ЦПК України справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Доводи апелянта про порушення судом норм процесуального права при відкритті провадження у справі спростовуються наведеним вище, тому колегія суддів їх відхилила. 

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана ухвала є законною та обґрунтованою, тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 367, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. 375, ст.ст. 381-384 ЦПК України, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Укрсоцбанк» - залишити без задоволення.

Ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 25 березня 2019 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили негайно з моменту прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складання повного судового рішення - 10 вересня 2019 року.

Судді Київського апеляційного суду: Б.Б. Левенець
В.М. Ратнікова
О.В. Борисова

http://reyestr.court.gov.ua/Review/84181562

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Это наше дело. Апелляционный суд указал, что согласно ч. 12 ст. 28 ГПК Украины иски к взыскателю о признании исполнительной надписи нотариуса не подлежащей исполнению или о возврате взысканного по исполнительной надписи нотариуса могут предъявляться также по месту его выполнения. По общему правилу иски предъявляются по местонахождению или месту регистрации ответчика в соответствии со ст. 27 ГПК Украины, однако, в случаях, определенных ст. 28 ГПК Украины, истец может сам выбрать суд, в который обращаться с иском.

Учитывая изложенное, истец вправе предъявить данный иск или в Печерский районный суд города Киева по местонахождению ответчика, или в Ставищенского районного суда Киевской области по месту исполнения исполнительной надписи нотариуса. Частью 1 ст. 32 ГПК Украины установлено, что споры между судами о подсудности не допускаются. По смыслу ч. 2 ст. 32 ГПК Украины дело, переданное из одного суда в другой в порядке, установленном статьей 31 настоящего Кодекса, должно быть принято к производству судом, которому оно направлено.

Общий вывод из данной ситуации следующий, если суд в порядке ст. 31 ГПК перешлет дело, несмотря на то, что он также мог рассматривать,  с этим уже ничего не поделаешь. Тут уже никто не предугадает взаимное уважение между судами и нагрузку.

 

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гость
Ответить в этой теме...

×   Вы вставили отформатированный текст.   Удалить форматирование

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ваша ссылка была автоматически заменена на медиа-контент.   Отображать как ссылку

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зарузка...